Od 1 lipca 2024 r. można zarobić do 3225 zł miesięcznie (i przy...
PIT CFC i CIT CFC – rozliczenia księgowe
PIT CFC i CIT CFC dotyczą podatników posiadających akcje lub udziały w spółkach uznawanych za zagraniczne jednostki kontrolowane (CFC). Zobowiązani są oni prowadzić rejestr CFC, ewidencję księgową występujących w nich zdarzeń i każdego roku złożyć zeznanie podatkowe oraz wpłacić należny podatek. Dotyczy to zarówno podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od osób fizycznych (PIT). Za niedopełnienie obowiązków grozi odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Obowiązkowa księgowość CFC
Wielu polskich podatników, w szczególności osoby fizyczne, nie ma świadomości, że posiada obowiązek deklarowania przychodów/dochodów osiąganych za pośrednictwem zagranicznych spółek. Do złożenia deklaracji CFC i rozliczenia podatku od dochodów CFC zobowiązany jest każdy podmiot, który:
- jest polskim rezydentem podatkowym
- posiada udziały (sprawuje kontrolę) w zagranicznych spółkach spełniających definicję CFC.
Podatnicy mają obowiązek prowadzenia rejestru zagranicznych jednostek kontrolowanych. Następnie, po zakończeniu roku podatkowego są obowiązani do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w CFC w odrębnej ewidencji w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu, podstawy obliczenia podatku i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
Termin na złożenie zeznania i wpłacenie podatku upływa 30 września każdego roku, dla podatników, których rok podatkowy zagranicznej spółki kontrolowanej pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zeznania CIT CFC i PIT CFC należy złożyć osobno dla każdej zagranicznej jednostki kontrolowanej.
Podstawa opodatkowania i stawka podatku od CFC
Podatek od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej co do zasady wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W niektórych przypadkach, na przykład gdy taki podmiot nie uzyskuje dochodów, podatek należy naliczyć jednak od 8% wartości jej aktywów. Ponadto dochód CFC opodatkowany jest jedynie w takim zakresie, w jakiej polski rezydent podatkowy uczestniczył w zysku zagranicznej jednostki kontrolowanej.
Zagraniczna jednostka kontrolowana
Za CFC mogą zostać uznane zarówno zagraniczne spółki, nieposiadające siedziby, zarządu ani rejestracji w zakresie obowiązków podatkowych na terytorium RP, nad którymi polski podatnik sprawuje kontrolę, jak i fundacje, trusty, podatkowe grupy kapitałowe, czy spółki z podatkowej grupy kapitałowej. W szczególności, obowiązek złożenia deklaracji CFC i zapłaty podatku może wynikać dla polskiego rezydenta z faktu sprawowania przez niego kontroli nad jednostką z siedzibą w kraju o niższym poziomie opodatkowania niż w Polsce.
Kluczowe w odniesieniu do CFC jest ustalenie czy taki zagraniczny podmiot prowadzi w miejscu swojej rejestracji rzeczywistą działalność gospodarczą. Jeżeli tak, wówczas pomimo spełnienia definicji zagranicznej spółki kontrolowanej, dochody CFC nie będę podlegać opodatkowaniu w Polsce. W takiej sytuacji ograniczone są również obowiązki dokumentacyjne CFC.
Warto pamiętać
Niedochowanie terminu na złożenie deklaracji CIT CFC i PIT CFC może spowodować, że organy skarbowe same naliczą podatek wraz z odsetkami. Jeśli organy uznają, że podatnik nie ujawniając dochodów z CFC uchylał się od opodatkowania, w zależności od kwalifikacji tego czynu jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, podatnikowi może grozić kara do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie. W 2024 roku podatnikowi może więc grozić grzywna przekraczająca 40 mln zł. Podatnicy muszą również pamiętać, że dochód z CFC należy uwzględnić w podstawie opodatkowania daniny solidarnościowej.